Каква е разликата между водача от захранването и трансформатора

Повечето потребители на електрическа енергия използват 220 V променлив ток, но много съвременни осветителни устройства изискват специални източници на енергия, които осигуряват намалено променливо или постояннотоково напрежение или стабилен ток. За да създадете необходимите работни условия за потребителите с ниско напрежение са: електронен трансформатор, захранване, драйвер. Важно е да определите кое устройство да изберете в конкретна ситуация, защото зависи от това колко добре и за колко време ще служи оборудването. Разгледайте свойствата на всеки преобразувател поотделно и как драйверът се различава от захранването и трансформатора.

Електронен трансформатор

Най-простият източник на енергия е трансформатор. Функциите му включват увеличение или намаляване на напрежението на линията.

Както електронният, така и конвенционалният трансформатор имат променлив ток на изхода, но каква е разликата между тях? Фактът, че електронните работят с висока честота, значително надвишаващи мрежата 50 Hz, а именно десетки килогерц. Това направи възможно намаляването на теглото и размерите им.

Електронен трансформатор

Електронните трансформатори се използват за захранване на халогенни лампи при 12 V или 24 V.

Схема на свързване на лампата към електронен трансформатор

Ако свържете такива крушки директно към електрическата мрежа, те ще изгорят. Но, ако халогенната лампа е проектирана за 220 V, тогава не е необходим понижаващ трансформатор. Устройството е свързано директно към мрежата.

Този тип преобразувател не е подходящ за LED лампи и лампи. Но простотата и евтиността на устройството позволи широкото му използване за свързване на халогенни лампи.

Когато избирате устройство, трябва да имате предвид:

  • изходно напрежение (трябва да съответства на номиналната стойност на свързаното устройство);
  • номинална мощност (ако няколко халогенни лампи са свързани паралелно с захранването, мощността на всяка от тях се сумира).

Такъв електронен преобразувател се поставя в непосредствена близост до доставените електрически крушки, така че да не се прегрява и да осигурява естествена вентилация. При монтиране на локална подсветка е позволено да се монтира зад окачени тавани, прегради, в шкафове. Забранено е да включите трансформатора без натоварване и повечето модели просто няма да стартират едновременно.

DC захранване

Захранващият блок с постоянен ток е устройство за понижаване на променливо напрежение от мрежата до необходимата стойност и превръщането му в постоянно.

Такива PSU се използват за LED ленти и за 12V LED лампи. Ще бъде грешка да използвате трансформатор за захранването им, тъй като това може да намали експлоатационния живот, а също и да доведе до трептене на светлинния поток.

Захранване за led лента

Както знаете, за работата на светодиодите се нуждаят от стабилен ток. Но такива захранвания само стабилизират напрежението. За това в LED лентата например се използват резистори за ограничаване на тока. Но такова решение е ефективно само за диоди с ниска мощност.

LED лентови резистори

шофьор

За да свържете светодиоди с висока мощност, използвани в прожектори, в прожектори, улични лампи, използвайте драйвера.

Това устройство е постоянен стабилизиран източник на ток. Когато към него е свързан товар, напрежението може да се промени, но силата на тока ще има ясно определена стойност.

шофьор

Защо драйверът се използва вместо захранването за свързване на светодиодите?

Една от характеристиките на светодиодите е спад на напрежението. Ако характеристиките на полупроводниковото устройство имат запис от 300 милиама и 3,3 волта, това означава, че номиналният ток за устройството е 300 mA, а спадът на напрежението е 3,3 V. И ако го захранвате със стабилизиран ток с такава величина, той ще продължи дълго и ще свети ярко.

VAC на LED източника

От графиката на характеристиката на токовото напрежение се вижда, че дори леко увеличение на напрежението ще доведе до забележимо увеличаване на тока. И това не е пряко пропорционална зависимост, но близка до квадратична.

Би могло да се предположи, че с еднократно задаване на точното напрежение ще бъде възможно постоянно да се зададе стойността на номиналния ток, необходим за работата на LED източника на светлина. Но всеки случай има уникални параметри и свойства и когато няколко парчета са свързани паралелно или последователно, резултатът ще бъде непредсказуем.

В допълнение, те се влияят от околната температура. Факт е, че светодиодите имат отрицателен температурен коефициент на напрежение (TKN). Това означава, че по време на нагряването падането на светодиода намалява и токът се повишава, ако се приложи стабилизирано, непроменящо се напрежение. За водачите изходното напрежение варира в зависимост от товара и неговото състояние, а токът е стабилизиран.

Ето защо, ако използвате редовно захранване с 12V константа, когато свързвате светодиода, лампата ще работи, но периодът ще бъде намален. За да изберете правилния драйвер, трябва да вземете предвид основните му технически характеристики:

  • номинален изходен ток;
  • максимална мощност;
  • минимална мощност.

Понякога параметрите на устройството са посочени под друга форма. Например спецификации на драйвера 18-34V 650 mA (20 W):

  • входно напрежение 85-277 V,
  • изходно напрежение 18-34 V,
  • изходен ток 650 mA.

Тоест, той е подходящ за LED матрица с характеристики: мощност - 20 W, напрежение - 18-34 V, работен ток - 650-700 mA или за 6-10 светодиода с мощност 2 W.

LED светлините са свързани към драйвера серийно, тъй като в този случай един и същ ток ще тече през всички елементи. Ако ги свържете паралелно, може да се окаже, че някои от елементите ще бъдат претоварени, докато другият няма да работи с пълен капацитет.

Последователна връзка

За да не се превишава максимално допустимото натоварване на преобразувателя, не се препоръчва да увеличите броя на светодиодите във веригата.

Драйверът се избира според тока, консумиран от светодиодите. Например, диод с мощност 1 W се нуждае от 300 - 350 mA.

Този тип захранване има такива недостатъци като:

  • тясна специализация по светодиоди;
  • възможността да се използва само за определен брой светодиодни източници.

Тоест за всяко устройство се избира определен брой светодиоди. Ако в процеса един от тях се провали, веригата ще се прекъсне и водачът ще премине в защита (или ще изгори), тъй като последните не работят в режим на празен ход.

В заключение отбелязваме, че въпреки факта, че драйверът, захранването и електронният трансформатор се използват за свързване на консуматори на ниско напрежение, това са напълно различни устройства, които се различават един от друг по предназначение. Важно е да се разбере в кои случаи се прилага всеки от тях. В крайна сметка, само правилно избран източник на енергия може да създаде оптимални работни условия за вашето оборудване.

Свързани материали:

(2 гласа)
Зареждането ...

Добавете коментар