Правилни ли са моите аналогии за ток, напрежение и потенциали?

Андрей пита:
Здравейте! Изисква се потвърждение или допълнително написано опровержение. С други думи, като говорим за горните стойности, тогава: силата на тока - скоростта на заредените частици, напрежението - с помощта на която възниква тази скорост, съпротивлението - какво пречи на тази скорост, потенциалите - кога тази скорост ще приключи (например за батерии)?
Отговорът на въпроса:
Добре дошли! Изобщо не е вярно! Защо да измисляте това, което е описано в учебника по физика? Напрежението и EMF са описани в това статия. Накратко - напрежението е количествена характеристика на работата, която трябва да се направи за прехвърляне на заряд от една точка в друга (от плюс към минус например). Силата на тока не е скорост, а броят на зарядите, т.е. колко от тях са преминали през напречното сечение на проводника за единица време.

Нека ви напомня, че от механиката скоростта е първото производно на пътя, след време. т.е. какво разстояние е изминато за единица време (измина 100 метра за 2 минути).

Потенциалът по дефиниция е количествена характеристика на работата на прехвърлянето на заряда от определена точка в безкрайността. В този случай напрежението е РАЗЛИЧНОСТ на потенциалите между нещо.

Въпреки че отчасти сте прави - напрежението е това, което кара тока да възникне.

Но какво означава „на примера на батериите“, защото тези понятия са еднакви навсякъде. Потенциалът не свършва дотук, ако искате да кажете, че напрежението на заредена батерия може да е малко по-високо, отколкото на разредена - само без натоварване, под товар, тази разлика ще бъде много по-голяма. Но това не означава, че потенциалите са намалели, тя казва, че вътрешното съпротивление на източника на енергия се е увеличило и част от напрежението спада върху него, а ЕМП остава почти непроменен.

Що се отнася до съпротивлението, правилно казахте, не скоростта, а какво пречи на това количество такси да премине. Сякаш бихте оставили тълпа от хора в широк коридор празен, а в претъпкана с различни кутии, във втория случай хората няма да вървят по цялата ширина на коридора, а ще се тълпят около пътеките, като по този начин по-малък брой ще премине за едно и също време на хората

Зареждането ...

Добавете коментар