Как да заземите газов котел в частна къща

За да влезете в работно състояние и безопасно използване на газов котел в апартамент или в частна къща, той трябва да бъде заземен. Металните тръби за подаване на газ трябва да бъдат свързани към система за изравняване на потенциала. Това изискване е дадено в точка 1.7.82 от ПУО (вж Глава 1.7). Необходимостта от заземяване на газовия котел е установена в параграф 1.7.53 от PUE. Тъй като по време на работа на газов котел съществува риск от косвен контакт (електрически контакт на човек или животно с части на ток в случай на повреда на изолацията на оборудването), защитата срещу косвения контакт трябва да се извършва във всички случаи, ако напрежението в инсталацията надвишава 50 V AC и 120 V DC , Съдържанието на горните елементи показва, че газовият котел трябва да бъде заземен, а газовите тръби са свързани към системата за изравняване на потенциала. Изискванията за заземяване са посочени в точка 1.7.54-1.7.56 от ПУО. Веднага след като заземяването приключи, трябва да съставите документи за приемане. Те включват информация за различни индикатори, с които разполага системата за заземяване на котела. В тази статия ще разкажем на читателите на сайта my.electricianexpкак да направите заземяването на газов котел в частна къща със собствените си ръце.

За какво е?

Независимо от принципа на работа на газовия котел, повърхностното напрежение се генерира върху корпуса по време на работа. заземяване ще избегне следните проблеми при контакт с такова оборудване:

  • Износване на електроника - котлите, инсталирани в частна къща или апартамент, както и оборудвани с компютърно управление, под влияние на вредния ток на повърхностните токове могат да се провалят. Същото може да се случи от статично електричество, В тази връзка от газово оборудване, за което не е оборудван заземен контур, не трябва да се очаква продължителна работа без прекъсване, а коригирането на ситуацията чрез подмяна на процесора ще бъде изключително скъпо.
  • Опасност от експлозия - електричеството със статично естество много често причинява последваща експлозия на устройства, работещи на газ под налягане. Ако направите заземяване, възможността за поява ще бъде изключена дъга.

Методи за работа

За да заземите правилно газовия котел със собствените си ръце, трябва:

  • вземете предвид желания метод на заземяваща верига;
  • изчислете съпротивлението на материала;
  • направете избора на необходимите материали за монтаж на заземяване;
  • извършва икономическото изчисление на планираната работа.

Заземяването на газови котли може да се извърши с помощта на естествено или изкуствено заземяване. Като естествено заземяване обикновено се използват метални или стоманобетонни конструкции, механично свързани със земята. Естествените заземители са монтирани в стомана.

Свързване на заземяващия проводник към газопровода

Заземяващата верига на газов котел може да изглежда така:

Свързване на котела към заземяващия контур

Триъгълна заземяваща верига

Правилата на PUE забраняват при свързване към заземяване на всякакви тръби и щрангове, когато става въпрос за газов котел.

След инсталирането на заземяването и свързването на газовия котел към него се съставя набор от заземяващи документи (параграф 2.7.2 от PTEEP). Пълен набор от документи за заземяване съдържа:

  • Изпълнителна схема на устройството по отношение на капиталовите структури;
  • данни за комуникация с надземни и подземни комуникации и с други заземяващи устройства;
  • информация за датата на въвеждане в експлоатация;
  • основни параметри на заземяващи проводници (материал, профил, линейни размери);
  • стойността на устойчивост на разсейващ ток на заземяващото устройство;
  • стойност на съпротивлението на почвата;
  • данни за допир напрежение (ако е необходимо);
  • данни за степента на корозия на изкуственото заземяване;
  • данни за съпротивлението на металната комуникационна техника с заземително устройство;
  • списък на проверки и открити дефекти;
  • информация за разрешаване на коментари и дефекти.

Необходимото съпротивление, за да се инсталира заземяващата верига, ще бъде такова, което се изчислява не само от вида и параметрите на газовия котел, но и от почвата, към която ще текат излишните токове. Правилата за електрическа инсталация диктуват следните стойности:

  • В обикновената почва, както и при наличието на достатъчно голям процент глина в нея, съпротивлението не трябва да бъде повече от 0,01 kOhm. Това правило важи за мрежи с напрежение 380 волта.
  • Наличието на пясък в почвата прави необходимо съпротивление не повече от 0,05 kΩ.

В допълнение, изискванията за заземяване на котела са посочени в PUE, които определят правилата за избор на материала, с който той ще бъде инсталиран. Тези стандарти са следните:

  1. Заземяващ кабел от електрическия панел към веригата, която е в земята, площта на напречното сечение трябва да надвишава 10 мм2 за мед, 16 мм2 за алуминий, 75 мм2 за стомана.
  2. Вертикалните метални конструкции, монтирани в почвата, трябва да бъдат направени от профилна тръба, ъгъл, канал или I-лъч. Те трябва да бъдат свързани чрез точково заваряване със специална шина. Специалният комплект за ремонт съдържа електроди със слой цинк и мед на повърхността.
  3. Прекъсвачи и прекъсвачи на остатъчен ток Електрическата инсталация на газово оборудване се продава незабавно на таблото с електрически фитинги, направени там. Правилата за електрическа инсталация не позволяват инсталиране на прекъсвач на остатъчен ток във верига с бойлер без заземяване, но са допустими допълнителни, дублиращи системи. Тяхната същност е, че заземеният контур е монтиран заедно с RCD.

Повече за как да направите заземяване в частна къща, разказахме в отделна статия, където предоставихме стъпка по стъпка инструкции за инсталиране на веригата със собствените си ръце. Когато изчислявате разходите за свързване на заземяващата верига за отоплителен котел, трябва да обърнете внимание на следните точки:

  • състав на почвата;
  • секция за кабели
  • специфичен тип електроди;
  • метод за монтаж на земята;
  • газопровод на котела и неговата дължина;
  • планира се да се монтира котел на пода или стената.

Не трябва да забравяме и за това кой офис ще провери правилността на извършената работа, ще извърши измервания на съпротивлението и работата на свързани електрически устройства.

Проблемът с проверката на заземяването е известен с много разногласия от различни източници. За извършване на работа по мониторинг на инсталираната система, предназначена за заземяване на газовия котел, трябва да бъде служител на икономиката на газ. В същото време представителят на електрическата лаборатория трябва да измерва и контролира съпротивлението на използваните материали при свързване. Истината винаги зависи от конкретната община, следователно тези въпроси трябва да бъдат решени предварително с властите, за да се избегнат възможни инциденти.

Протоколът за изпитване на съпротивлението на заземяващите проводници и заземяващите устройства е както следва:

Периодите на измерване на съпротивлението се регулират според параметрите на определено оборудване, но във всеки случай те се извършват поне веднъж годишно. Максималната стойност на заземяващата верига се изчислява в зависимост от почвата, нейното съдържание на влага и други. В случай на съответствие на измерените данни, предписани в ЕМП, със стандартите, на собственика ще бъде издаден сертификат за заземяване.

Въз основа на гореизложеното, заземяването на газов котел в частна къща или апартамент е не само законодателно задължение, но и осигурява нашата собствена безопасност. Видеото по-долу ясно показва реда на инсталиране на заземяващата верига в района:

Сега знаете как да направите заземяването на газов котел в частна къща със собствените си ръце. Надяваме се, че предоставената инструкция със снимки и видео примери беше полезна за вас!

Със сигурност не знаете:

(5 гласа)
Зареждането ...

Добавете коментар