Как да свържете нулата и земята в електрическия панел и в какви случаи е необходимо

При проектиране на електрозахранването на сгради и конструкции, включително както на работното, така и на защитното заземяване, вероятността от възникване на напрежение, опасно за живота и здравето на хората, в проводни (метални) случаи на устройства и оборудване В тази статия ще говорим за това как да направите връзката на нула и земя и за какво е тя. За тези, които не се интересуват от предговора и теорията, практическото изпълнение е описано в края на статията.

Видове защита срещу токов удар

В съответствие с параграф 1.1 ГОСТ 12.1.030-81 защитното заземяване или заземяване (нулева заземяване) е предназначено да предпазва хората от токов удар в случай на повреда на изолацията, когато те докоснат метални непроводими части на електрическото оборудване.

заземяване - това е умишлено или случайно електрическо свързване на метални части на електрическо оборудване, електрически инсталации или мрежови точки към заземително устройство, шина или друго защитно оборудване (клауза 01-10-09 GOST R 57190-2016).

Тя може да бъде арматура в земята, строителни конструкции или специални електроди. Тази мярка е задължителна умишлена защита както на жилищни, така и на нежилищни имоти.

изчезващ - това е умишлено свързване на метални части, които не са включени в нормално състояние със защитен заземяващ проводник (неутрален заземен трансформатор или генератор).

В съответствие с клаузи 1.1.2, 1.1.3, 1.7 от GOST 12.1.030-81, заземяването трябва да се извърши чрез електрическо свързване на металните части на електрическото оборудване със заземената точка на захранването, като се използва неутрален защитен проводник (PE).

За нулеви защитни и заземяващи проводници можете да използвате: специални проводници, както и метални конструкции на сгради и конструкции.

Защитното заземяване и заземяване на електрическото оборудване трябва да се извършва без отказ при използване на променливи токове с номинална стойност 220 (1 фаза) и 380 V (3 фази) и по-високи и постоянни токови напрежения от 440 V или по-високи. В допълнение, според Раздел 1.7.13 PUE захранването на електрически приемници трябва да се извършва от мрежа 380/220 V със заземяваща система TN-S или TN-C-S. Схеми за заземяване и заземяване

Заземителни системи

В съответствие с параграф 1.7.3 от PUE 7, когато се използва електрическо оборудване, проектирано за напрежения до 1 kV, се използват методи за заземяване:

  • TN - нулев източник на енергия (от подстанция или генератор) е глухо свързан със земята;
  • TN-C - TN, където защитните (PE) и работещите (N) неутрални проводници са комбинирани в един PEN проводник;
  • TN-S - TN, където PE и N неутралните проводници са разделени по цялата линия от подстанцията;
  • TN-C-S - TN, където PE и N са разделени в определен участък от веригата, а от подстанцията към тази секция се комбинират;
  • TT - нулата от подстанцията е глухо заземена, а незащитените електрически проводими конструкции на електрическото оборудване са свързани към заземително устройство, което не е свързано със заземена нула от подстанцията;
  • ТО - нулата е изолирана от земята или свързана към земята чрез високо съпротивление, а незащитените метални конструкции на електрическото оборудване са свързани към земята.

Обяснение на символите, първият от които показва нулевото положение на захранващия блок по отношение на земята:

  • T - заземена нула (неутрална);
  • Аз - изолиран неутрален.

Вторият символ е разположението на незащитените метални конструкции в тяхното местоположение до земята:

  • T - свързване към земята на отворени проводими части и метални конструкции, независимо дали неутралът е заземен от подстанцията;
  • N - свързване на проводимите части към заземената нула на захранващия блок.

Символите след N определят връзката на работните и защитните нулеви проводници със заземяващия електрод при потребителя или разделянето на нулата в подстанцията:

  • S - работещи (N) и защитни (PE) нули - това са различни, разделени проводници;
  • В - връзка в един проводник (PEN) на ролята на нулеви работни и защитни проводници.

Заземителни системи

При заземяване нулевите защитни и фазови проводници се избират така, че когато възникне разрушаване на изолацията на кутията или неутралния проводник, възникващият ток на късо съединение гарантира, че прекъсвачът се изключва или предпазителят се раздухва.

Разлики между заземяване и заземяване

Методите за заземяване и заземяване имат различни защитни ефекти. Нулирането осигурява мигновена работа на прекъсвачи, когато фазата е къса към корпуса. В същото време има прекъсване на свързаните консуматори на електроенергия, например машини, трансформатори.

Но това не спасява човек от излагане ток за изтичанекакто и разрушаване на неутрален проводник напрежението ще се появи на електрическите заграждения. В тази връзка не се използва неутрализация в чистата й форма.

В същото време в електрическото оборудване с четирипроводна мрежа със заземен неутрал и нулево напрежение до 1000 V заземяването е основното средство за защита.

Прилагането на схемите за заземяване и заземяване има редица разлики. Едно от основните - за заземяване е необходимо да се използват кабели с отделно ядро. Напречното сечение на PE проводниците може да бъде по-малко от фазовото напречно сечение, а изолацията им винаги има жълто-зелен цвят.

Едно от основните предимства при прилагането на заземяването е използването на по-евтин кабел. Предимствата на заземяването - той винаги работи, не изисква чест контрол на качеството на връзката, достатъчно веднъж годишно.

Връзката на нула със "земята" (заземяване) в частна къща или апартамент не само не е необходима, но може да бъде и безопасна. Ако неутралният проводник изгори или се счупи в дъската на пода, тогава домакинските устройства, работещи от 220 V, ще получат напрежение с много по-голяма величина, което ще доведе до тяхното отказ, в допълнение, в техните случаи ще се появи опасно напрежение.

Под "земята" тук се означава проводник, свързан с корпусите на електрическите уреди и заземяващите контакти на изходите.

За да се гарантира най-голяма безопасност, е възможно да се препоръча едновременно заземяване и заземяване. За целта е внедрена системата TN-C-S - заземяване и разделяне на нулата на входа на къщата, във въвеждащото общо разпределително табло на ASU.

Как да свържем нулата към земята

Неправилното свързване на земята със земята може да доведе до трагедия, вместо защита. В общо устройство за въвеждане на къща (ASU) трябва да бъдат произведени разделяне на комбинирана нула на работещи и защитни проводници, Тогава защитната нула трябва да се разпростре върху щитовете на етажите, а след това и в апартаментите.

Оказва се, че петпроводна мрежа:

  • 3 фази;
  • Н;
  • PE.

PE трябва да бъде свързан към третия щифт на гнездата. В старите къщи има четирипроводна мрежа:

  • 3 фази;
  • комбинирана нула

Ако PE проводникът е направен под формата на алуминиева шина, тогава сечението му трябва да бъде най-малко 16 мм²ако медната шина (месинг) е не по-малка от 10 мм2, Това правило важи за ASU, останалото трябва да се ръководи от таблицата по-долу.

Сечение на фазови проводници, mm2 Най-малкият участък от защитни проводници, мм2
S≤ 16 S
16 16
S> 35 S / 2

Автоматичните и други разединяващи устройства не могат да бъдат монтирани на защитния проводник на PE, той трябва да не може да бъде изключен. Необходимо е да се раздели комбинираната нула от PEN на автомати и RCD, след тях те не трябва да бъдат свързани никъде!

Забранено е:

  • свържете защитните и нулеви контакти в контакта с джъмпер, защото при настъпване на нулево прекъсване на корпусите на домакинските уреди ще се появи опасно фазово напрежение;
  • свържете неутралните и защитните проводници с един винт (болт) на шината в щита;
  • PE и N трябва да бъдат свързани към различни шини, докато всеки проводник от всеки апартамент трябва да бъде закрепен със собствен винт (болт). Необходимо е да се предвидят мерки срещу разхлабване на болтовете и предпазване от корозия и механични повреди (клауза 1.7.139 от PUE 7).

Връзка на нула и земя в ASU

Такава връзка се използва за модерно захранване на жилищни помещения или частни къщи. Това отговаря на изискванията на PEU-7 (параграф 7.1.13) за променливи и постояннотокови мрежи с напрежение 220/380 волта. След раздяла комбинирането им е строго забранено.

В частна къща често получаваме два или четири проводника от електропровода. Най-често има 2 ситуации:

Ситуация № 1 е добър случай. Вашият електрически панел стои на опора, под него се задвижва повторно заземяване. В електрическото табло има две шини PE и N. Нула от опората и проводник от заземяващия електрод отиват към PE шината. Между PE шината и N има джъмпер, работна нула отива в къщата от N шината, а защитната нула отива в къщата от PE шината. PE и N шините могат да бъдат инсталирани в къщата в разпределителна табла, след това нулата към земята е свързана на една шина в дозиращия панел, както на снимката по-долу.

Електрически панел, в който нулата и земята са свързани в една и съща шинаВъпросът е да се свържат нула и земя на входа към всички RCD и diflavtomats, а от този момент към потребителите вече провеждат фаза, неутрал и заземяване.

Такива щитове сега често се сглобяват при свързване на нови частни домове към електрическата мрежа. В този случай въвеждащата машина е инсталирана във фаза, нулата от линията на високо напрежение отива директно към брояча и след него се прави разделяне на нулата (връзка към заземителния електрод). По-рядко това се прави дори преди гишето, но често продажбите на енергия са против такова решение. Защо? Никой не знае, те аргументират възможността за кражба на ток (въпросът е, как?).

Друг начин за свързване на земята и нула е на PE шина и докоснете до отделна N-шинаСитуация № 2 - Дозиращият панел може да бъде както на опора, така и в къщата или на фасадата й, няма значение. Имате запечатана машина за отваряне и брояч, съответно имате една или три фази и нула. Как да направите заземяване и необходимо ли е да го свържете към нула? Ако VLEP е нов, е необходимо. Както в предишния случай, вие получавате системата TN-C-S. След това: те свързват нулата от измервателния уред към PE шината, към нея телта от заземяващия електрод (което сами ще направите на вашия сайт).

TT система в електрическия панел

Ако преносната линия на високо напрежение е стара, не е необходимо да свързвате нула и земя (глава 1.7. PUE, стр. 1.7.59). Направете TT система (без да свързвате PE към N). В този случай не забравяйте да използвате RCD!

И в двете ситуации всеки проводник на гумите трябва да бъде затегнат със собствен болт - не поставяйте няколко PE или N-проводника под един болт (или винт).

Ако живеете в апартамент, препоръчваме ви да прочетете тази статия: https://my.electricianexp.com/kak-sdelat-bezopasnoe-zazemlenie-v-kvartire.html.

(2 гласа)
Зареждането ...

Добавете коментар