Как да разделим PEN проводника според PUE

В последната ни статия завидове заземяване, описани са захранващи системи и техните предимства. Описана е и модерна система за доставка. TN-C-S, при което PEN проводникът е разделен на два отделни проводника: защитен PE и нула N. Те изпълняват различна функция, която е необходима за електрическа безопасност. В тази статия бихме искали да ви кажем къде трябва да се извърши разделянето на PEN проводника на PE и N в съответствие с PUE.

Защо трябва да разцепите PEN проводника

PEN проводникът е работещ и защитен неутрален проводник, комбиниран в един проводник. Електрически системи, използвани преди и наречени TN-C, съдържат точно такъв проводник, съчетаващ нула и земя. Такава система е потенциално опасна и не осигурява условия за защита от вредните фактори на електрическия ток в случай на повреда на PEN. Ако посоченият проводник по някакъв начин се окаже неработещ, електрическата инсталация ще бъде както без работещ неутрален проводник, така и без защитно заземяване.

Системата TN-C вече е заменена от по-модерната система TN-C-S по отношение на електрическата безопасност, или TN-S, Използването му за консуматори на енергия, свързани към мрежата 380 / 220V, се съдържа в точка 7.1.13 (вж Глава 7.1 от ПУО) В същия параграф се препоръчва превключване на жилищни и обществени сгради по време на тяхната реконструкция от ниско напрежение 220/127 V и система за заземяване TN-C на напрежение 380/220 V със система за заземяване TN-S или TN-C-S.

Ако живеете в стара частна къща или "Хрушчов", тогава е вероятно типът на заземяващата система на вашия дом да е TN-C. В жилищна сграда с PEN проводник (виж фиг. 1) връзката му е направена по етаж в общи панели.

TN-C система в жилищна сграда

Ако PEN проводникът или контактът в екрана се счупи, а фазата не се изключи и електрическата инсталация на апартамента остава електрическа, докато защитният проводник няма да работи. Всъщност, когато докоснете части от оборудването, които са под напрежение, човек ще бъде изложен на електрически ток и защитата няма да работи.

В частна къща подобно явление може да се наблюдава с комбиниран PEN проводник. Разликата е, че частна къща може да няма дъски за пода, но има един отворен панел.

За да се свърже цялото оборудване, включително защитните контакти в контактите, към заземителната система, е необходимо да се прехвърли заземяването TN-C на TN-C-S, тоест да се раздели PEN проводникът на два независими проводника PE и N.

В допълнение към PUE изискването за отделяне на комбинирания PEN проводник на входа към електрическите инсталации на жилищни и обществени сгради, търговски предприятия, медицински институции, се съдържа вGOST R 50571.1-2009 (стр. 312.2.1).

Как да се разделим

В жилищни сгради: частни къщи, вили и летни къщи, това трябва да се направи във встъпителните измервателни табла до електромера, а в жилищните сгради и други сгради това може да се направи в ASU.

След като проводникът се раздели на N и PE в PEN входния щит, е забранено да ги комбинирате допълнително на друго място на електрическата инсталация в процеса на разпределение на енергията. Това изискване е залегнало в параграф 1.7.131 от ЕНП (вж Глава 1.7).

Изискванията на PUE определят също така, че когато се монтира на мястото на разделяне на PEN проводника на нулеви защитни и нулеви работни проводници, е необходимо да се осигурят отделни скоби или шини за свързващи проводници. PEN проводникът на захранващата линия трябва да бъде свързан към клемата или Gzsh (пътна шина, фиг. 2) или нулева защитна проводникова шина.

Комбинирано разделяне на тел

Ако на входа няма устройство за превключване или прекъсвач, след това използването на шината за пътуване губи своето значение, тъй като създава ненужни болтови връзки, при които контактът може да се влоши.

По този начин е необходимо да има две шини, които да разделят проводника. Една шина ще трябва да се използва за свързване на нулеви защитни проводници, втората - за нулеви работници.

По време на инсталирането и двете гуми могат да бъдат свързани помежду си с помощта на кабелен джъмпер. Комбинираният PEN проводник се свързва първо към PE шината, а след това от тази шина се изтегля джъмпер към N шината.

В съответствие с изискванията на PUE (точка 1.7.61), когато се използва TN системата, се изисква презаземяване на PE- и PEN-проводници на входа на електрическите инсталации на сгради, както и на други достъпни места, като се използва предимно естествено заземяване, Съпротивлението на заземяващ проводник на многократно заземяване не е стандартизирано.

Ако няма естествени заземяващи проводници, тогава изкуствени заземяване и се свързва към PE шината, към която PEN проводникът вече е свързан.

При еднофазен и трифазен вход принципът на разделяне на проводника е един и същ. Разликата е, че в еднофазна система за захранване има един входен фазов проводник, а в трифазна система има трифазни проводници.

В нови апартаменти със системата за заземяване TN-C-S разделянето на комбинирания проводник на нулев работещ и нулев защитен се извършва в главното разпределително табло. Два проводника вече минават от него отделно към подовата дъска и към апартаментите, както е показано на диаграмата по-долу:

Разделяне на PEN проводник в жилищна сграда със системата TN-C-S

И накрая, препоръчваме да гледате полезни видеоклипове по темата:

Отговор на специалист

Изисквания за защитен проводник

Това е всичко, което исках да ви кажа за това къде трябва да се извърши разделянето на PEN проводника на PE и N в съответствие с правилата на EMP. Още веднъж дублираме отговора, така че вероятно си спомняте: в частни къщи телта трябва да бъде отделена до брояча пред превключващото устройство за отваряне, а в апартаменти това се прави в главното разпределително табло.

Ще бъде полезно да прочетете:

Отговор на специалист

Изисквания за защитен проводник

(13 гласа)
Зареждане...

7 коментара

  • роман

    но как е всичко това и метърът влиза как влиза и как изгасва в 3 фази

    Отговарям
  • Игор

    Здравейте. Изкачих се в подовия щит, за да се отърва от омагьосващите обрати.Снимката е следната: минават 4 кабела, минават 2 гайки. От един 4 тюркоазени проводника L до апартаменти узо, от друг 1 дебел жълт до заземяващия терминал на самия щит. освен това синята жица, заварена в щита от нея, е свързана към N узо и след това към тезгяса, а жълтозелената - към „земната“. Къщата разполага с електрически печки. Uzo замести "енергомера" с ABB difavtomat. Според мен системата TN-C-S.
    Снимка приложена. Правилно ли е разделянето и защо е в подовия щит?

    Отговарям
  • Игор

    Следваща снимка

    Отговарям
  • Игор

    и последно

    Отговарям
  • яхт клуб

    Живея в бивше общежитие (сега сграда с апартаменти). В блока има 4 стаи. През стените и тавана ми се подава захранване от три стаи. Окабеляването не се е променило от 47 години. Бях шокиран от стени и полилеи. Моля, кажете ми в кой раздел от правилата се казва, че всяка стая трябва да бъде свързана с щита чрез общи части.

    Отговарям
  • Игор

    Но в съветските къщи има електрическа печка, която вече има контакт за заземяване, но на дъската на пода можете да видите, че има PEN проводник и предлагате да не свързвате заземяващия проводник, когато свързването вече е направено, като дъска за апартаменти, където се наблюдава избирателност, всичко се разпръсква според групите на потребление и отделно Кабелът е положен на електрическа печка?

    Отговарям
  • роман

    Добър ден два проводника без изолация стар алуминий се вписват в частна къща. да получите заземяване? Необходимо е да вземете неутралния проводник и да вземете шината от него, в която да свържете всички гнезда, и да свържете неутралния проводник от гнездата към същия нулев подходящ проводник към къщата само чрез входната машина, нали? Правилно разбирам, че нулевият проводник е разделен на два клона, единият е земята, а вторият вече е чрез въвеждането в узото и след това има своя собствена нулева шина, към която ще стигнат всички гнезда?

    Отговарям

Добави коментар