Правила за свързване на кръстосан превключвател

В някои градове, както и в крайградските райони, има проблем с нестабилното снабдяване с електроенергия. За да разрешите този проблем, можете да използвате генератор. Генерираната електроенергия се предава чрез мрежата на отделни потребители. За да превключите на захранващата мрежа към генераторната мрежа, е необходимо да инсталирате превключвател в превключвателя в съответствие с определена схема. Неговата отличителна черта е специална система от блокери. Тези устройства се предлагат в различни технически характеристики, видове, параметри и модели. Такова устройство обикновено е свързано в жилищни помещения, а самата инсталационна схема директно зависи от вида на захранването. В тази статия ще ви разкажем как да свържете кръстосания превключвател към мрежата и какви нюанси трябва да имате предвид, когато го инсталирате.

Схема на свързване

Flip превключватели са от различни видове: еднополюсни, биполярни, триполярни и квадруполи. Първите две версии се използват в еднофазна мрежа, другите две - в трифазна мрежа.

Тези устройства са свързани към генератора въз основа на типа електрическа мрежа, към която ще бъде свързан превключвателят. За еднофазна мрежа се използва двуполюсно устройство, което едновременно превключва нулата и фазата на окабеляването, изключвайки комбинацията от изходното напрежение на генератора и напрежението, което се подава от мрежата. Еднополюсен превключвател за превключване може да се използва само за превключване на мощност между две фази на една и съща електрическа мрежа, където неутралният проводник е общ и няма нужда да го превключвате с комутационни устройства.

Ако генераторът и къщата захранваща мрежа са трифазни, тогава в този случай се използва четириполюсен превключвател, който превключва трите фази и нула между основната мрежа и резервната мрежа от генератора. Триполюсни комутационни устройства се използват в вериги, доставящи трифазен товар без неутрален проводник. Също така, триполюсно устройство може да се използва в еднофазна мрежа - в този случай само два полюса ще бъдат включени на входа и изхода на превключващото устройство.

Монтирането на кръстосани превключватели се извършва в разпределителни табла, чийто тип зависи от дизайна на превключвателя. Има модулни устройства, които са монтирани на стандартна DIN шина. На закрито може да се използват пластмасови екрани (кутии) или метални заграждения от панели, проектирани за нужния брой модулни места.

Модулен превключвател ABB

Пластмасова кутия за автомати

Извън помещенията се използват метални щитове, които имат достатъчна степен на защита на корпуса за монтаж на открито. Рокерните ключове с обичайния дизайн се монтират в панели, оборудвани с монтажна плоча.

Конвенционален прекъсвач

Метален щит

На монтажния панел на такъв щит може да се монтира и стандартна DIN шина за монтаж на необходимите модулни защитни устройства.

Кабел, идващ от дозиращата платка, е свързан към един вход на превключвателя за кръстосване - това е основната мрежа. Към втория вход е свързана резервна мрежа - кабел от генератора. Ако превключвателят има един изход, тогава кабелът от разпределителния панел е свързан към него. Модулните версии като правило имат два входа и два изхода, така че двата изхода са свързани паралелно заедно с джъмперите и са свързани към разпределителния панел. По-долу е представена диаграма на еднофазна връзка на триполюсен превключвател за превключване към генератор и електрическа мрежа:

Свързване на триполюсен прекъсвач ABB

За да свържете кръстосания превключвател от два трифазни източника на захранване, трябва да използвате следната схема:
Връзка към генератора чрез превключвател ABBПри свързване е необходимо да се спазва полярността, така че при превключване на превключвателя на изхода към домашния щит, фазата и нулата да не се променят местата. Входът от мрежата е защитен от прекъсвач, който по правило се монтира в дозиращия панел, а входът от генератора трябва да бъде защитен от прекъсвач, който е инсталиран в панела заедно с прекъсвач.

За промишлени предприятия устройствата се инсталират само ако входната мощност е малка. И така, по принцип са инсталирани разпределителни табла - в тях за всеки вход е инсталиран прекъсвач, В зависимост от схемата може да се извърши работа. ATS или ръчно включване на резерв от съответната автоматична машина. Ако се използват прекъсвачи за превключване, тогава, като правило, само за управление без натоварване - натоварването се отстранява от прекъсвачи.

Ако в конструкцията на устройството има устройство за потискане на дъгата, натоварването може да се превключва чрез пресичащ превключвател, но във всеки случай всеки от захранващите линии трябва да бъде допълнително защитен от прекъсвач или предпазители, тъй като прекъсвачът не осигурява защита срещу аварийна работа на електрическата мрежа (свръхтовар и KZ).

Прекъсвач в щита

Препоръки за инсталиране

За безопасно и правилно използване на устройството трябва да се вземат предвид следните препоръки:

  • необходимо е да инсталирате устройството на закрито;
  • устройството трябва да бъде защитено от влага, както и от лоши климатични условия;
  • необходимата температура на работната среда на устройството варира от -40 до +55 градуса;
  • в случай на изгаряне на горната част на контактния нож, е необходимо да се почисти с пила;
  • важно е устройството да е инсталирано надеждно и здраво.

Ако превключвателят за пресичане е инсталиран на открито, е необходимо да се осигури защита от влиянието на околната среда. Необходимо е също така да се гарантира работата на устройството в допустимия температурен диапазон - тоест, ако той е на открито, тогава е необходимо да се осигури отопление на шкафа, където е инсталиран този превключвател. Монтажът, поддръжката и ремонтът на устройството трябва да се извършва само от специалист и то само с пълно изключване на мрежата за захранване.

В крайна сметка препоръчваме да гледате видеоклип, който подробно описва как да свържете кръстосания превключвател към мрежата:

Ще бъде полезно да прочетете:

Зареждането ...

Добавете коментар