Как да положите захранващи и нискотокови кабели

В електрическите инсталации са положени много мрежи с различно предназначение - силови вериги, вериги от измервателни уреди, релейна защита и автоматизация. Основната задача, когато е необходимо да се поставят кабелни линии за различни цели, е да се осигури правилната работа на всички устройства, елементи на оборудването, което е възможно само при липса на нежелани смущения и електрически прослушване, В тази статия ще разгледаме изискванията за съвместно полагане на силови и нискотокови кабели, както и основните методи за инсталиране на различни видове мрежи.

Съвместни изисквания за инсталиране

Когато разглеждате въпроса за съвместното полагане на кабели за различни цели, необходимата документация и инструкции не винаги са налични. Производителите на оборудване дават норми относно правилното окабеляване на необходимите вериги, но в този случай се дават препоръки относно инсталирането на вериги на едно устройство или елемент от оборудването. Тоест, не се взема предвид, че по време на инсталирането на голям брой оборудване, сложни системи, определени електрически проводници взаимодействат по различен начин.

Полагане на кабелни линии на снимка с различно напрежение

Следователно, ако е необходимо да се извърши техническо преоборудване, което предвижда подмяна на различни вериги, в допълнение към препоръките на производителите, трябва да се вземе предвид опитът от съвместна експлоатация на мрежи за различни цели. Тоест, ако в електрическа инсталация оборудването и кабелните кабели, които го свързват, функционират правилно няколко десетилетия, без смущения, тогава при подмяна на окабеляването е необходимо да се спазват старите изисквания за взаимно полагане на вериги с различно напрежение.

Но в този случай трябва да се има предвид, че ако видът на оборудването, различните устройства и системи се променят, се използват други видове кабели, тогава старите правила ще бъдат без значение, тъй като с пълна реконструкция на обекта всъщност се създава нова система. В този случай е необходимо да се съсредоточим върху изискванията, които са дадени по-долу.

В една тръба, сноп проводници, кабелен канал, е позволено да се сглобяват захранващи и нискотокови кабели за различни цели: управление, защита, аларма, измерване и други напрежения до 440 V, както променлив, така и постоянен ток, с изключение на:

  • вериги от няколко независими захранващи устройства, които осигуряват взаимно излишък;
  • вторични комутационни вериги релейна защита и автоматизация, вериги на измервателни уреди и измервателни устройства, които могат да причинят взаимни смущения, надвишаващи допустимите стойности и които да пречат на нормалната работа на тези устройства;
  • ниско напрежение на проводници до 42 V, които са положени с цел да се гарантира безопасността във връзка с токов удар;
  • пожароизвестителни и автоматични вериги.

Ако е необходимо, съвместно полагане на захранващи и нискотокови кабели по отворен начин, в кабелни канали, в таблата и т.н.Следните препоръки трябва да се спазват:

  1. При едностранно полагане на кабелни линии е необходимо да се отделят силови и нискотокови кабели с азбестови прегради, които се характеризират с достатъчна пожароустойчивост. В същото време захранващите кабели трябва да бъдат разположени върху нискотокови. Ако мрежите с ниско напрежение се резервират взаимно, тогава те също трябва да бъдат разделени чрез прегради или, ако е възможно, да бъдат положени в различни канали, на различни рафтове и т.н.
  2. Допуска се паралелно полагане на мощност (клас на напрежение до 1000 V) и кабели с нисък ток (например контролни) на различни рафтове или в различни отделения, но при условие че това не нарушава изискванията за безопасност.
  3. С двупосочен метод окабеляването се разделя: от едната страна мощност, от другата - с нисък ток, както е показано на диаграмата по-долу.
  4. Минималното разстояние между хоризонталните конструкции с кабели трябва да бъде най-малко 100 mm.

Указания за полагане на кабелни линии в тръбопроводи

В случай, че не е възможно или невъзможно да се определи взаимното влияние на определени вериги, тогава те трябва да бъдат положени отделно. По правило през първите месеци на работа на инсталираното оборудване и устройства е възможно да се открият всички грешки, да се отстранят и в крайна сметка да се постигне най-оптималната съвместна инсталация на мрежи за различни цели.

Също така, за по-подробно проучване на проблема, препоръчваме да проучите главата 2.1. PUE Раздели 2.1.15 и 2.1.16, както и глава 2.3. клаузи 2.3.122-2.3.133 за полагане на кабелни линии в кабелни конструкции

Методи за монтаж

В електрическите инсталации кабелните линии се полагат по различни начини, в зависимост от местните условия.

Извън помещенията кабелните линии се полагат по правило в кабелни канали и галерии от подземни и повдигнати типове, направени от стоманобетонни плочи, тави. За подаване на кабелни линии от кабелния канал директно към елемента на оборудването се използват метални кутии или гофрирани тръби с фитинги, осигуряващи достатъчна защита срещу отрицателни фактори на околната среда.

В зависимост от местоположението на инсталацията и изискванията за достъпност, механична защита, пожарна безопасност и други фактори, кабелните линии могат да бъдат положени в тръби, кладенци, в земята в изкоп, тунели.

На закрито кабелите могат да се полагат съвместно в кабелни канали, предвидени в строителни конструкции, зад окачен таван, в метални и пластмасови канали, тръби от различен тип или отворени по стени и други конструкции, ако това не противоречи на изискванията PUE, В зависимост от относителното положение на стягащите шкафове, елементите на оборудването и различните устройства, веригите между тях могат да бъдат положени както с кабели, така и с проводници в кутиите.

Окабеляване в тави

За удобството на окабеляването и спестяването на място в кабелните канали се използват магистрални кабели с голям брой сърцевини, комбиниращи вериги за различни цели, които могат да бъдат положени заедно.

В зависимост от разстоянието между шкафовете на скобите, веригите между тях могат да бъдат положени с кабели или проводници в кутиите.

Повече подробности за инсталирането на електрически проводници можете да намерите в раздел 13 от нормативния документ GOST R IEC 60204-1-2007.

Затова разгледахме как може да се извърши съвместното полагане на силови и нискотокови кабели. Надяваме се предоставената информация да ви е била полезна!

Също така препоръчваме да прочетете:

(3 гласа)
Зареждане...

3 коментара

  • Сергей

    Не полагайте силови кабели в пакет!
    Топлината не се разсейва - прегряване с всичко, което предполага - вижте PUE.

    Отговарям
    • операционна система

      PUE не е съгласен с вас.

      1.2.60.Върху тави, носещи повърхности, кабели, струни, ленти и други носещи конструкции е позволено да се полагат проводници и кабели близо един до друг в снопове (групи) с различни форми (например кръгли, правоъгълни в няколко слоя).

      2.1.62. Допустимите непрекъснати токове към проводници и кабели, положени от снопове (групи) или многослойни, трябва да се вземат предвид намаляващите коефициенти, като се вземат предвид броя и местоположението на проводниците (сърцевините) в снопа, броя и относителното положение на снопове (слоеве), както и наличието на разтоварени проводници.

      Може да се положат куп кабели!

      Отговарям
      • инженер

        2.3.124. Полагането на контролни кабели е разрешено в пакети върху тави и многослойни в метални кутии при следните условия:
        1. Външният диаметър на кабелния сноп трябва да бъде не повече от 100 mm.
        2. Височината на слоевете в една кутия не трябва да надвишава 150 мм.
        3. В пакети и многослойни трябва да се полагат само кабели с един и същи тип обвивки.
        4. Закрепването на кабелите в снопове, многослойните в кутии, кабелните снопове към таблата трябва да се извършва така, че да се предотврати деформацията на кабелните обвивки под въздействието на собственото му тегло и закрепващи устройства.
        5. За целите на пожарната безопасност противопожарните колани трябва да се монтират вътре в каналите: във вертикални участъци - на разстояние не повече от 20 m, както и при преминаване през тавана; в хоризонтални секции - при преминаване през прегради.
        6. Във всяка посока на трасето на кабела трябва да бъде осигурен запас от най-малко 15% от общия капацитет на каналите.
        Полагането на силови кабели в пакети и многослойни не е разрешено.

        Отговарям

Добави коментар