Къде се прилага информационната система за заземяване?

Основната характеристика, която има информационната система за заземяване, е изолирана или има заземяване чрез неутрално захранване (трансформатор) с високо съпротивление, съгласно PUE стр. 1.7.3 (вж. Глава 1.7) Всички открити части на електрически инсталации, направени от проводими материали, са заземени. Заземяването на проводимите части на електрическата инсталация трябва да се извърши в съответствие с изискванията на PUE. Стойността на тока на изтичане по време на еднофазна повреда на земята в такава система е малка и не оказва забележимо влияние върху работата на електрическото оборудване. Една електрическа инсталация може да работи в авариен режим за дълго време.

Малко история

Системата за електрозахранване, която има изолиран неутрал, беше много широко използвана в ранния СССР. Жилищният фонд от онези години се състоеше главно от недовършени дървени къщи от типа на казармата. Висококачественото заземяване на електрически щит в такава къща не беше лесно за изпълнение. Домакинската електрическа мрежа имаше напрежение 127/220 V и изолиран неутрал. При тези условия случайният контакт с гола жица може да доведе до минимални последици, дори ако държите на водопровод.

Схема за заземяване на ИТ е следната:

ИТ захранване

По време на мащабното строителство на стоманобетонни жилищни сгради (т. Нар. „Хрушчов“) се случи масиран преход към електрозахранване с неутрален, заземен, въпреки някои от предимствата, които има ИТ системата. В такива къщи са намерили приложение проводящите носещи конструкции, както и заземената система за водоснабдяване и отопление. Тези обстоятелства осигуряват много голяма вероятност от неволно свързване на тези елементи с един от силовите проводници. Този режим в ИТ системата не се следи от текущите защити и може да продължи дълго време. В този случай опасността от токов удар се увеличава, когато докоснете втория захранващ кабел. По този начин, схема, в която се използва ИТ заземяване, в зависимост от това къде се използва, има както плюсове, така и минуси.

Област на приложение

Въпреки някои отрицателни характеристики, които тази система носи със себе си, има някои области, в които ИТ заземяването се използва като оптимално решение на проблемите със сигурността. В момента информационната система за заземяване се използва при захранването на конструкции, изискващи повишена безопасност и надеждност. Например, това се отнася за мини електрически инсталации. При подземни условия на добив често се натрупват експлозивни руднични газове и система с изолиран неутрал, чийто принцип на действие осигурява липсата на искри по време на еднофазна верига, в този случай е най-малко опасна. Трябва да се добави, че окабеляването на мина е оборудвано със специализирана високочувствителна защита, чиято верига отговаря на ток за изтичане.

В допълнение, преносимите преносими генераторни комплекти, които при работа на полето нямат надеждно заземяване, имат изолиран неутрал. Поради тази причина в аварийните захранващи мрежи, захранвани от автономни генератори, може да се използва и ИТ система за заземяване. Тази схема може да се осъществи в предприятия от висока категория на надеждност на електрозахранването, като се използват аварийни системи за захранване, например в медицински институции. Също така ИТ заземяването може да се случи в частна къща, оборудвана с резервен генератор на захранване. За съжаление, у дома е трудно да се приложи високо чувствителна система, която открива незначителни течове на течове, като защита от мини.

Електрическите инсталации, които използват система с изолирано неутрално напрежение до 1000 V, обикновено се използват в случаите, когато е нежелателно да изключите електрозахранването, когато възникне първата повреда на земята. В такива мрежи аварийните токове възникват само когато втора фаза е закъснена към земята, тоест по време на междуфазно късо съединение. Поради тази причина, за да се фиксира режимът на еднофазна повреда на земята, трябва да се инсталира алармена система, която отговаря на малка стойност на тока на утечка. Това е необходимо, за да предупреди обслужващия персонал за ненормална работа, която трябва да бъде отстранена.

Предимства и недостатъци

Накратко обобщавайки характеристиките на използването на ИТ заземяване, можем да разграничим следните предимства:

  • липса на потенциална разлика между живите части на електрическата инсталация и локалното заземяване, гарантиращи безопасността при допира им;
  • възможността за продължаване на работата на електрическата инсталация с еднофазна повреда на земята, поради малките стойности на тока на изтичане.

Недостатъците на информационната система за заземяване се дължат на същите свойства, а именно:

  1. Конвенционалната защита от свръхток не работи при разломи на земята. Системата за наблюдение на течовете на течове по правило е доста сложна и веригата й често няма селективност. В допълнение, той работи по сигнал и изисква намесата на обслужващия персонал.
  2. Когато работите в режим на еднофазна повреда на земята, рискът от токов удар се увеличава, когато докоснете друга фаза.

И накрая, препоръчваме да гледате видео, в което схемата за заземяване на ИТ и алтернативните опции за захранване се обсъждат подробно:

Така че ние предоставихме описание на информационната система за заземяване. Сега знаете какъв е неговият обхват и принцип на работа!

Ще бъде полезно да прочетете:

(1 гласа)
Зареждане...

Добави коментар