Какво представлява релейната защита и за какво е предназначена?

В съответствие с изискванията на правилата за техническа експлоатация на електрическите инсталации (съкратено PTE), силовото оборудване на електрическите мрежи, подстанции и самите електрически станции трябва да бъде защитено от токове на късо съединение и отказ на нормална работа. Като оборудване за защита се използват специални устройства, основният елемент от които е реле. Всъщност, затова се наричат ​​така - устройства за релейна защита и електроавтоматика (RZA). Към днешна дата има много устройства, които възможно най-бързо могат да предотвратят авария на обслужваната секция на електропреносната мрежа или в крайни случаи да предупредят персонала за нарушение на работния режим. В тази статия ще разгледаме целта на релейната защита, както и нейните видове и устройство.

За какво е?

На първо място, ще поговорим за това, защо трябва да използвате RPA. Факт е, че съществува такава опасност като ток на късо съединение във веригата. В резултат на късото съединение проводящите части, изолаторите и самото оборудване се унищожават много бързо, което води не само до възникване на авария, но и до производствена авария.

Устройства за защита на подстанции

В допълнение към късо съединение може да възникне преумора, текущ теч, отделяне на газ по време на разлагането на масло вътре в трансформатора и др. С цел своевременно откриване на опасност и предотвратяване на нея се използват специални релета, които подават сигнал (ако неизправност в оборудването не представлява заплаха) или незабавно изключват захранването в дефектната зона. Това е основната цел на релейната защита и автоматизация.

Основни изисквания към защитните устройства

Така че, по отношение на RPA са представени следните изисквания:

  1. селективност, В случай на спешност трябва да се изключи само тази секция, в която се открива ненормален режим на работа. Всички останали електрически съоръжения трябва да работят.
  2. Чувствителност. Защитата на релето трябва да отговаря дори на най-малките стойности на параметрите на алармата (зададени от настройката на изключване).
  3. Ефективността. Не по-малко важно изискване за релейна защита, както колкото по-бързо работи релето, толкова по-малък е вероятността от повреда на електрическото оборудване, както и появата на опасност.
  4. Надеждност. Разбира се, устройствата трябва да изпълняват своите защитни функции в дадените работни условия.

С прости думи, целта на релейната защита и изискванията към нея са устройствата да наблюдават работата на електрическото оборудване, да реагират своевременно на промените в работния режим, незабавно да изключат повредения участък от мрежата и да сигнализират персонала за аварията.

Класификация на релето

Когато разглеждаме тази тема, не може да се спрем на видовете релейна защита. Класификацията на релето е следната:

  • Метод на свързване: първичен (свързан директно към веригата на оборудването) и вторичен (свързан чрез трансформатори).
  • Вариант на изпълнение: електромеханичен (системата на подвижните контакти изключва веригата) и електронен (прекъсването се извършва с помощта на електроника).
  • Назначение: измервателни (извършват измервания на напрежение, ток, температура и други параметри) и логически (предават команди на други устройства, извършват забавяне във времето и т.н.).
  • Начин на действие: релейна защита с пряко действие (механично свързана към разединяващото устройство) и косвен ефект (контролирайте веригата на електромагнита, която изключва захранването).

Що се отнася до самите типове RPA, има много от тях. Веднага помислете какви видове релета са и за какво се използват.

  1. Защита от свръхток (MTZ), задействаща се, ако токът достигне зададената от производителя стойност.
  2. Защита от насочен ток, освен настройката, се следи и посоката на мощността.
  3. Газовата защита (GZ) се използва за изключване на захранването на трансформатора в резултат на отделянето на газ.
  4. Диференциал, обхват - защита на шини, трансформатори, както и генератори чрез сравняване на стойностите на токове на входа и изхода. Ако разликата е по-голяма от зададената точка, релейната защита се активира.
  5. Дистанционно (DZ), изключва захранването, ако установи намаление на съпротивлението във веригата, което се случва, ако възникне ток на късо съединение.
  6. Дистанционна защита с високочестотна блокировка, използвана за изключване на въздушната линия при откриване на късо съединение.
  7. Дистанционно с заключване на оптичен канал, по-надеждна версия на предишния тип защита, като ефектът на електрическия шум върху оптичния канал не е толкова важен.
  8. Защитата на логическата шина (LSS) също се използва за откриване на късо съединение, само в този случай на гумите и хранилки (захранващи линии, простиращи се от гуми за подстанции).
  9. Arc. Предназначение - защита на пълните разпределителни уреди (разпределителни уреди) и пълните трансформаторни подстанции (KTP) от пожар. Принципът на работа се основава на работата на оптични сензори в резултат на повишена осветеност, както и сензори за налягане с повишено налягане.
  10. Диференциална фаза (DFZ). Те се използват за фазово управление в два края на захранващата линия. Ако токът надвиши зададената стойност, релето се изключва.

Отделно бих искал да разгледам и видовете електроавтоматика, чиято цел, за разлика от релейната защита, напротив, е да включи захранването обратно. Така че, в съвременната релейна защита и автоматизация използвайте следния тип автоматизация:

  1. Автоматичен входен резерв (ABP). Такава автоматизация често се използва, когато свързване на генератора към мрежатакато резервен източник на електроенергия.
  2. Автоматично повторно затваряне (AR). Обхват - електропроводи от 1 kV и повече, както и шини на подстанции, електродвигатели и трансформатори.
  3. Автоматично разтоварване на честотата, което изключва устройства на трети страни при понижаване на честотата в мрежата.

В допълнение, има следните видове автоматизация:

Разновидности на автоматизация

Така разгледахме целта и обхвата на релейната защита. Последното нещо, за което бих искал да говоря, е от какво се състои RPA.

Дизайн на реле

Устройството за защита на релето е схема на следните части:

  1. Пускови устройства - реле за напрежение, ток, мощност. Проектиран за контрол на режима на работа на електрическото оборудване, както и за откриване на нарушения във веригата.
  2. Измервателни органи - могат да бъдат разположени и в стартовите органи (релета на ток, напрежение). Основната цел е да стартирате други устройства, сигнализиране в резултат на откриване на ненормален режим на работа, както и незабавно изключване на устройствата или със забавяне във времето.
  3. Логичната част. Изпраща се и от таймери междинен и индикаторни релета.
  4. Изпълнителна част.Отговорен директно за изключване или включване на устройства.
  5. Предаващата част. Може да се използва при диференциална фазова защита.

Работна схема

И накрая, препоръчваме ви да гледате полезно видео по темата:

Защита на релето в енергия за начинаещи

Това беше всичко, което искахме да ви кажем за целта на релейната защита и изискванията към нея. Надяваме се, че сега знаете какво е RZA, какъв е неговият обхват и от какво се състои.

Ще бъде полезно да прочетете:

Защита на релето в енергия за начинаещи

(12 гласа)
Зареждането ...

Добавете коментар